A bácsgyulafalvi iskola számára első tanítási év még a XIX. század utolsó éveiben kezdődött 1885-ben. 133 évet követően először összevont tagozaton tanul az első és a negyedik osztály a magyar tagozaton.
Az első tanévben Nagy József tanítóra több mint négyszáz tanuló jutott, ma az iskola tanulóinak a létszáma már csak a töredéke, ahogy a falu lakosainak a száma is csak a töredéke, annak, amikor a falut alapították.
Ebben az évben 5 magyar elsős kezdte meg a tanulmányait az általános iskolában Szűcs Éva tanítőnővel, aki az elsősök mellett a negyedikeseket is tanítja. Tavaly heten kezdték az elsőt.
Mint minden évben az idén is kis nyugat-bácskai körkép, a környező településeken mi a helyzet.
Zombor város területén összesen 574 (tavaly 675), ebből 356 (tavaly 398) a városban, 218 (tavaly 277) pedig a környező falvakban.
Ebben az évben nem tudok az olvasóknak részleges áttékintést adni az elsősök számáról a környező falvakban, mert egyetlen helyi napilap, a Zombori Újság sem részletezte, de az aktív városi honlap se közölt részletes információt. Saját nyomozásom után a következő adatokhoz jutottam: a magyar falvakban így alakult az elsősök száma: Bácsgyulafalva 5, Bezdán 8, Kupuszina 9, Kúla 10, Gombos 2, Nemesmilitics 7, Zombor 5.
Ebben az évben a bácsgyulafalvi iskolában az öt magyar elsős mellett három diák kezdte meg tanulmányait az összevont szerb tagozaton. A környező szerb falvakban, hasonló számú lakosok mellett Regőcén 9-en, míg Sárin (Aleksa Šantić) 8 diák indult az első osztályba a szerb tagozaton!
Ha összehasonlítjuk a tavalyi évvel, kevesebben kezdték az első osztályt. Már nem csak a magyar és falusi iskolákban csökken a tanulók létszáma, a városi iskolákat sem kerüli el a csökkenés. A legnagyobb Dositelj iskolában is egy tagozattal kevesebb kezdi, azaz a 4 helyett csak 3, s ha figyelembe vesszük, hogy évek óta bezárták az Október 22 Általános Iskolát, a Testvériség Egység az egykori 4-5 tagozat helyett ma egy magyar és egy szerb tagozata van állami nyelven, hihetetlenül felelőségteljes lesz a munka, amiben meghatározzák az oktatási stratégiát, azaz melyik iskolák maradnak és hol szünnek meg tagozatok. Az elkövetkező évben mindenképp kiderül, merre tovább.